Co je autopilot v autě a jak funguje? Podívejte se na autonomní řízení zblízka


Publikované: 05.06.2023   Kategorie článku: Zajímavosti Co je autopilot v autě a jak funguje? Podívejte se na autonomní řízení zblízka
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Automobilový průmysl se vyvíjí velmi rychle. Dříve se samořiditelná auta zdála jako utopická budoucnost, dnes se však díky autopilotovi stávají realitou. Již možná brzy přijde doba, kdy řidiči ani nebudou muset získávat řidičský průkaz.

Stále však vozidla s autopilotem čeká dlouhý vývoj, aby mohla být skutečně autonomní. Pojďme tedy poreferovat o tom, jaké možnosti bude toto nové technologické řešení nabízet. Stejně tak se zaměříme i na to, co je vlastně autopilot zač a na princip činnosti tohoto zařízení.

Co je to autopilot?

Autopilot je technické zařízení a systém vozidla, který umožňuje autu pohybovat se po určité trase bez zapojení řidiče. Proces zapojení autopilota spočívá v tom, že systém sleduje dopravní značení, ostatní auta na silnici a jiné okolnosti dopravy, následně tyto informace přijaté ze senzorů a kamer zpracovává a na základě toho se rozhoduje, jak dál postupovat. 

Člověk se tohoto procesu často vůbec neúčastní, případně pouze minimálně, když je potřeba to, aby celý proces sledoval a aby v případě problému a nutnosti změny směru jízdy či prudkého brzdění zasáhl.

Jak funguje autopilot?

Jak již bylo zmíněno, tak hlavním způsobem práce autopilota je využívání dat z několika senzorů a kamer umístěných na vozidle. Senzory v těchto kamerách identifikují různé objekty, jako jsou okraje vozovky, jiná vozidla a chodce, a poté pomocí těchto informací určují trajektorii pohybu a vydávají příkazy pro řízení, brzdění a zrychlování.

Vozidlo vybaveno autopilotem zároveň rozpoznává dopravní značky a na základě toho vypočítává rychlost, jakou se má po daném úseku silnice pohybovat. Samozřejmostí je i detekce chodců.

Některé modely autopilotů také dokáží měnit rychlost pohybu v závislosti na hustotě provozu či přibližujících se semaforech. Čím více vozidel tedy bude vybaveno pokročilými autopiloty, tak tím více bude docházet k zefektivňování provozu na silnicích - alespoň to říká teorie. 

Proces pohybu aut s autopilotem tedy spočívá v nepřetržitém provádění mnoha úkolů v reálném čase:

Lokalizace. Senzory a kamery určují polohu různých objektů - semafory, dopravní značení, dopravní značky.

Vnímání. Auto provádí identifikaci okolních objektů a určuje jejich rychlost a směr pohybu.

Předpověď. Autopilot predikuje pohyb ostatních vozidel. Tento úkol je nejtěžší ze všech a bývá příčinou mnoha selhání.

Plánování. Na základě předchozích situací algoritmy autopilota rozhodnou o akci a dají příkazy řídícímu systému. 

Autopilot sám o sobě vůbec nepotřebuje GPS, byť tento systém lze efektivně použít jakožto pomocný zdroj dat. Většina vozidel vybavených autopiloty se drží základního konceptu kamer a senzorů, nicméně najdou se i výjimky. Kupříkladu automobilka Waymo, jež je projektem Googlu, přidala k obvyklé sadě technologií autopilota i mikrofony - ty dokáží rozpoznávat sirény záchranné služby či policie.

Jak dělíme autopiloty podle stupně zapojení?

Existuje několik stupňů autonomie pro vozidla vybavená autopilotem. Jejich rozdělení do kategorií tedy jasně ukazuje to, jak moc je konkrétní systém připraven přenést řízení stroje do rukou počítačových systémů.

Kategorie 0 - řidič je nucen manuálně ovládat vše - plyn, brzdu i volant. V současnosti tato kategorie tvoří valnou většinu automobilů, které jezdí po českých i evropských silnicích.

1. kategorie - auto pomáhá řidiči zrychlovat a brzdit.

2. kategorie - auto samostatně ovládá plyn a brzdu, ale člověk musí vždy sledovat situaci, aby mohl kdykoliv převzít manuální ovládání.

3. kategorie - automobil je schopen díky autopilotovi samostatně ovládat pohyb, ale v určitém okamžiku může řidiče požádat, aby převzal řízení. Zatímco u druhé kategorie řidič sám sleduje vozovku a určuje okamžik, kdy je nutné přepnout na ruční ovládání, tak v kategorii 3 je již pouze “řidičem v záloze”.

4. kategorie - autopilot zvládá vše, co na třetí úrovni, ale zároveň dokáže vyřešit i složité dopravní situace. Řidič nemusí držet volant a sledovat pohyb vozu. Pokud se však auto nedokáže rozhodnout samo, dá o tom signál a zastaví na kraji silnice.

5. kategorie - jedná se o plnohodnotnou automatizaci vozu, při které auto jezdí bez nutnosti účasti řidiče a dokáže reagovat na všechny situace na vozovce. Rozhoduje se 100% samo, navíc v takovém autě ani není volant. K dnešnímu dni na světě neexistují žádná auta, jež by dosáhla tohoto stupně autonomie.

Provozování vozidel s autopilotem

Aby bylo možné vozidla s autopilotem legálně provozovat, tak pochopitelně musí splňovat celou řadu norem a standardů. Byť nutno poznamenat, že ve většině zemí je zakázáno používat autonomní systémy (ty se mohou pouze testovat) - vždy tedy musí být vozidlo s autopilotem připraveno na zásah řidičem. Jiný výklad by byl za současné situace vývoje zatím extrémně riskantním a nesprávným krokem.

Aktuální autopilotní systémy jsou standardizovány speciálními organizacemi, například IEEE. Hlavním účelem těchto systémů je pomáhat řidiči při ovládání vozidla.

Jak je na tom vývoj autopilota?

Vývoj aut s autopilotem je tedy teprve ve svých začátcích, byť české silnice již běžně brázdí modely Tesla, jež jsou vybaveny autopilotem třetí úrovně. Avšak než se zcela samořiditelná auta, tedy ta, jež budou odkázána pouze na autopilota, dostanou k širokému okruhu spotřebitelů, budou ještě muset projít mnoha vylepšeními a též velkým množstvím zatěžkávacích testů. Žádná revoluce se zatím nekoná a řidiči si mohou nadále užívat manuálního řízení, byť je jasné, že k automatizaci provozu směřujeme.

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku:  


Podobné články dle tagu: autonomní řízení, autopilot, bezpečnost, elektromobil, google, gps, nehody, problémy, řízení, tesla

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Co je autopilot v autě a jak funguje? Podívejte se na autonomní řízení zblízka


Wiesmann vyrábí originální sportovní auta

Wiesmann vyrábí originální sportovní auta

článek z 09. 06. 2023

Wiesmann je malá německá automobilová značka, která se specializuje na výrobu luxusních sportovních vozů. Společnost byla založena v roce 1988 bratry Martinem a Friedhelm Wie...

Věčný žigulík – jak to bylo s automobilkou Lada

Věčný žigulík – jak to bylo s automobilkou Lada

článek z 18. 04. 2023

Automobilový průmysl současnosti nabízí velmi široké spektrum značek a modelů různých vlastností a designů. V minulosti však byla situace zcela odlišná, což bylo dáno jednak ...

Michael Schumacher byl stroj na vítězství ve formuli 1

Michael Schumacher byl stroj na vítězství ve formuli 1

článek z 25. 01. 2023

Michael Schumacher je bývalý německý automobilový závodník. Které nejvýznamnější mezníky soukromého života i kariéry zažil?  Michael Schumacher – dětství a počátky sportovní ...

Co jste nejspíš nevěděli o značce Seat

Co jste nejspíš nevěděli o značce Seat

článek z 18. 04. 2023

V dnešní době jsou vozy Seat rozšířeny po celém světě a vyráběny ve velkých sériích a modelech, které odpovídají různým potřebám širokého spektra zákazníků. Ne vždy ovšem tom...

Aleš Loprais slavnému jménu ostudu rozhodně nedělá

Aleš Loprais slavnému jménu ostudu rozhodně nedělá

článek z 25. 01. 2023

Bylo 10. ledna roku 1980, když se v olomoucké porodnici narodil malý Aleš Loprais.  Stalo se tak v době, kdy ještě ani on, ani jeho strýc Karel Loprais netušili, jak velkých ...

Škoda Forman – mezinárodně úspěšný nenápadný pracant

Škoda Forman – mezinárodně úspěšný nenápadný pracant

článek z 24. 01. 2023

Škoda Forman je vůz vyráběný českou automobilkou Škoda Auto od roku 1984 až do roku 1996. Byl to první model Škody, který byl určen pro světový trh a byl vyráběn ve třech gen...

Testování nových modelů Subaru: Jak se porovnávají s konkurencí?

Testování nových modelů Subaru: Jak se porovnávají s konkurencí?

článek z 02. 05. 2023

Značka Subaru vévodí se svými modely bezpečnostním testům. Jak se automobily této značky vlastně testují? Subaru opět boduje v testování IIHS Jak společnost informovala prost...

Donkervoort: žihadla z říše tulipánů

Donkervoort: žihadla z říše tulipánů

článek z 25. 04. 2023

Donkervoort je nizozemská automobilová značka, která se specializuje na výrobu supersportovních vozů s otevřenou karoserií. Značka vznikla v roce 1978, kdy Joop Donkervoort z...

Konec jedné éry: ze silnic zmizí značka Benzina

Konec jedné éry: ze silnic zmizí značka Benzina

článek z 24. 08. 2023

Dobu, kdy nebylo možné v Česku natankovat u čerpací stanice Benzina, pamatují opravdu jen ti nejstarší motoristé. Letošní rok bude proto hodně speciální. Naprostá většina čer...